Při výběru dodavatele plynu může být těžké se rozhodnout pro správnou společnost, která vám bude vyhovovat a zároveň nabízet kvalitní služby. V současné době je v České republice mnoho dodavatelů plynu, jejichž nabídky se liší cenami, podmínkami a kvalitou nabízených služeb. V našem srovnání dodavatelů plynu vám přinášíme přehled těch nejlepších dodavatelů plynu, užitečné informace, které vám mohou pomoci při výběru tak, abyste naši tu nejlepší nabídku právě pro vás.

1. ČEZ

Stručný popis společnosti ČEZ

Jedná se o největšího dodavatele plynu v Česku, nabízí výhody pro své klienty v podobě opravy a kontroly kotle, v případě, že se něco rozbije. Svým zákazníkům poskytuje stabilitu a důvěryhodnost, firma je na trhu od roku 2003. Má přes 7 milionů zákazníků a dostává především pozitivní ohodnocení. Nabízí ale i financování projektů, jako jsou fotovoltaiky.

2. MND

Stručný popis společnosti MND

Jedná se o dodavatele s vlastním zdrojem plynu. Díky tomu, se řadí mezi ty nejlevnější. Dodávky zajistí bez zbytečných poplatků a za věrnost u nich získáváte slevu. Smlouvu lze kompletně uzavřít z mobilu včetně podpisu. Jedná se o stabilního dodavatele, takže se můžete spolehnout s dodávkou i v horších časech.

3. E.ON

Stručný popis dodavatele E.ON

Jedná se o kvalitního a stabilního dodavatele. Vedle dodávky plynu nabízí spoustu dalších výhod, jako je servis kotlů a kotlíkové dotace nebo pojištění domácnosti, v případě, že by se něco stalo ve spojitosti s elektřinou. Klienti mají slevy na nákupy v obchodech a na určité služby. Spotřebu lze neustále sledovat v online servisu. Na webu není uvedena orientační cena, protože je u každého zájemce vypočítávána individuálně.

4. Innogy

Stručný popis společnosti Innogy

Innogy je dalším velkým dodavatelem plynu v České republice. Jejich služby poskytují jak domácnostem tak i firmám. Společnost Innogy nabízí svým zákazníkům moderní technologie a řešení pro úsporné využití plynu jako například chytré termostaty nebo monitoring spotřeby jako aplikaci do telefonu. Společnost se dlouhodobě může pochlubit kvalitním zákaznickým servisem.

5. Centropol

Stručný popis společnosti Centropol

Centropol je energetická společnost, která se specializuje také na dodávky zemního plynu. Společnost Centropol začala dodávky plynu nabízet v roce 2007 a od té doby se pravidelně umisťuje v žebříčku Top 100 firem v České republice. V oblasti dodávek plynu společnost nabízí také další služby spojené s využíváním plynu jako instalace plynových kotlů, údržba a oprava plynových zařízení, poradenství ohledně úsporného využívání plynu a dalších služeb.

Jak vybrat dodavatele plynu

Zvolit toho správného dodavatele plynu často bývá oříšek. V současnosti existuje mnoho parametrů dle kterých lze nového dodavatele vybírat. Pojďme se tedy nejprve společně podívat na základní parametry při výběru dodavatele plynu.

Distributor plynu

Distributor je vlastník plynové soustavy, který vám je přidělen podle územní části, kde žijete. V České republice jsou 3, jsou to GasNet, EG. D a PPD. Poplatky, které platíte distributorovi, tvoří regulovanou složku ceny.

Dodavatel plynu

Plyn nakupuje na trhu od distributora a dodává koncovým zájemcům. Zájemce (tedy Vy) si můžete dodavatele vybrat, proto je důležité zvolit správně. Poplatky dodavali, tvoří neregulovanou složku ceny.

Na co se dívat při výběru plynu

Hlavní, na co se každý bude dívat, je cena, ale nesmí být hlavním faktorem výběru. Nezapomeňte se dívat na hodnocení zákaznického servisu a pověst firmy. Pokud budou převažovat špatná hodnocení, určitě nevybírejte tuto firmu.

Když najdete dodavatele, který se vám líbí a blížíte se k podpisu smlouvy, vždy si ji podrobně prostudujte, u velmi levných nabídek bývají mezi podmínkami k získání levné ceny přísná kritéria.

Často nebývá výhodná smlouva na dobu určitou, po určité době vám smlouva skončí a vy jste bez plynu. Vždy vyžadujte smlouvu na dobu neurčitou, zde máte dobu na odstoupení a čas na případné sehnání náhradního distributora. Kromě sledování ceny plynu je dobré sledovat i poplatky, které si dodavatel účtuje za své služby.

Složky ceny

Regulovaná složka

Je to cena za služby operátora, kterou platí všichni spotřebitelé, díky tomuto poplatku je plyn rozváděn po určených místech.

Neregulovaná složka

Výběrem odlišného dodavatele můžete konečnou cenu plynu změnit. Je to jediná část ceny, s kterou se dá pohybovat. Výše je určená podle odběru plynu, za každou MWh.

Daňová složka

Jedná se o daň z přidané hodnoty tedy DPH, o kterou se navýší konečná cena plynu. 

Fixní cena

Na určité období (dle smluvní dohody) si zafixujete cenu, kterou právě platíte. I když se cena navýší, vám zůstane ta, kterou jste si zafixoval. Ovšem, pokud se cena sníží, vám stále zůstane ta zafixovaná, tudíž vyšší.

Změna dodavatele plynu

V případě, že jste nespokojený se svým dodavatelem, máte právo ukončit smlouvu a zvolit jiného dodavatele.

Jak postupovat, při změně dodavatele plynu

Existují dva způsoby změny a to jsou:

Smlouvu o dodávkách plynu sami vypovíte svému dodavateli a poté uzavřete novou smlouvu s nově zvoleným dodavatelem. V případě smlouvy na dobu neurčitu, začnete brát plyn od nového dodavatele zpravidla od 1 do 3 měsíců. U smluv na dobu určitou, se doba po výpovědi může protáhnout až po ukončení smlouvy nebo některé firmy vám nabídnou ukončení smlouvy za poplatek, který často bývá velmi vysoký. 

Ten druhý a častější způsob:

Svému nově zvolenému dodavateli udělíte právo zrušit svoji stávající smlouvu a o vše se nový dodavatel postará.

Přepis dodavatele plynu

Jedná se o případ, kdy se majitel bytu přestěhuje a mění tak své odběrné místo plynu.

Jak postupovat, při přepisu dodavatele plynu

Prověřit, za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy. V den ukončení smlouvy provést samoodečet, jedná se o koncový stav pro vás a počáteční stav pro nového spotřebitele. Aktuální stav měřidla zapište do předávacího protokolu, nejlépe přidejte fotografii a zašlete jej dodavateli do 5 pracovních dnů od změny dodavatele na odběrném místě. Je dobré si dopředu dohodnout součinnost s novým uživatelem, aby podepsal smlouvu s dodavatelem, a byla tak zajištěna dodávka plynu.

Kalkulačky na srovnání cen plynu

Na internetu je nepřeberné množství kalkulaček pro srovnání cen a výběr toho správného dodavatele přímo pro vás. Při vyhledání tohoto výrazu je spousta výsledků. O některých kalkulačkách jste již určitě slyšeli, například z televize, radia či na vás vyskočila reklama na internetu. Můžete si prohlédnout i hodnocení kalkulaček a určitě není od věci vyzkoušet jich hned několik. Zapisovat si, jaký výsledek vám vyhodnotil a zvolit toho dodavatele, který se nejčastěji opakoval.

Při výběru dodavatele je dobré prostudovat si všechny dostupné informace na webech dodavatele, ale i na ostatních internetových stránkách. Je dobré zeptat se přátel, rodiny, nebo známých jakého mají dodavatele a zda jsou s ním spokojení

1. ČEZ
Hodnocení: 94/100

Recenze dodavatele

2. MND
Hodnocení: 92/100

Recenze dodavatele

3. E.ON
Hodnocení: 91/100

Recenze dodavatele

4. Innogy
Hodnocení: 90/100

Recenze dodavatele

5. Centropol
Hodnocení: 89/100

Recenze dodavatele

6. Yello
Hodnocení: 88/100

Recenze dodavatele