Existuje mnoho pojišťoven, které nabízejí povinné ručení s různým rozsahem krytí a různou cenou. Pro majitele vozidla je důležité srovnat nabídky od různých pojišťoven a vybrat tu nejvhodnější variantu. Při výběru pojištění povinného ručení je nutné brát v úvahu nejen cenu, ale také rozsah krytí, podmínky pojistné smlouvy a možnosti připojištění. Každá pojišťovna má své vlastní podmínky, a proto je důležité porovnat více nabídek a vybrat si tu nejvýhodnější s ohledem na vaše potřeby a požadavky. Důkladné porovnání nabídek a výběr nejlepšího pojištění vám pomůže chránit sebe i ostatní na silnicích a zároveň ušetřit peníze na pojištění.

1. ČSOB

Stručný popis společnosti ČSOB

Povinné ručení od ČSOB je dlouhodobě považováno jako kvalitní pojištění pro vaše vozidlo ať už se jedná o osobní vůz, motocykl a nebo jiný dopravní prostředek. Mnoho zákazníků si chválí rychlost a efektivitu, se kterou byly řešeny jejich požadavky. Díky zajímavým připojištěním již v ceně pojištění můžete ušetřit i několik tisíc ročně.

2. Generali Česká pojišťovna

Stručný popis společnosti Generali Česká pojisťovna

Jedná se o dodavatele s vlastním zdrojem plynu. Díky tomu, se řadí mezi ty nejlevnější. Dodávky zajistí bez zbytečných poplatků a za věrnost u nich získáváte slevu. Smlouvu lze kompletně uzavřít z mobilu včetně podpisu. Jedná se o stabilního dodavatele, takže se můžete spolehnout s dodávkou i v horších časech.

3. Kooperativa

Stručný popis dodavatele Kooperativa

Pokud hledáte spolehlivou pojišťovnu na povinné ručení, povinné ručení od Kooperativy vám můžeme s klidem doporučit. Tato pojišťovna se může pochlubit dlouholetou tradicí a zkušenostmi na trhu. Nabízí kvalitní služby za rozumné ceny a má prokazatelně vysokou spokojenost zákazníků. S Kooperativou se budete cítit bezpečně a svěříte své auto do rukou opravdových profesionálů.

4. ČPP

Stručný popis společnosti ČPP

Tato pojišťovna disponuje širokou nabídkou produktů a služeb za konkurenceschopné ceny. ČPP je známá svým moderním přístupem a vysokou profesionalitou. Takže si můžete být jisti, že váš plechový miláček bude v dobrých rukou. Navíc můžete využít výhod, které pojišťovna nabízí, jako například slevy na pojištění dalších vozidel, získáte ještě více důvodů pro spokojenost. ČPP je ideální volbou pro ty, kteří hledají kvalitní pojištění povinného ručení s vysokou úrovní péče a služeb.

5. AXA

Stručný popis společnosti AXA

AXA je jednou z největších pojišťoven v Evropě a nabízí vynikající povinné ručení pro majitele motorových vozidel v České republice. Krytí AXA je široké a zahrnuje různá rizika, včetně škod způsobených jiným vozidlem či majetkem druhých osob. Snaží se také vycházet vstříc klientům a nabízí flexibilních možnosti přizpůsobení pojistného krytí. K dispozici jsou také různé bonusy a výhody pro klienty, včetně slev za bez nehodovost nebo získání více produktů od AXA.

Jak vybrat dobré povinné ručení

Majiteli motorového vozidla ze zákona vyplývá povinnost platit pravidelně povinné ručení. Tedy pojištění, které hradí škody vzniklé vozidlem při dopravní nehodě. Jak ale vědět, které z pojištění je to správné a jak lze na pojištění vozidla ušetřit?

Povinně hrazené pojištění šetřící spoustu vašich nákladů

Povinné ručení je označení, které se postupně zavedlo místo oficiálního názvu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích. Pod tímto možná poněkud složitě a především dlouze znějícím označením se ale skrývají jasná pravidla, která pro majitele vozidla po uzavření smlouvy vyplývají.

To, že je placení povinného ručení povinné, je jasně dáno nejenom jeho názvem, ale také zákonem. K čemu je ale majitelům vozidel prospěšné? Ve zkratce lze říct, že hradí část nebo celou škodu, kterou pojištěné vozidlo způsobí. Ve skutečnosti je tato terminologie ale o něco složitější a pro majitele vozidel často i výhodnější.

Povinné ručení hradí téměř jakékoliv škody, které provozem motorového vozidla způsobíte na zdraví i majetku třetích osob. V takovém případě jsou tedy náklady na léčení či opravy hrazeny z pojistného plnění. K běžnému povinnému ručení automaticky patří také krytí vzniklých ekologických škod či ušlý zisk. Součástí jsou často také asistenční služby řidiči. Zde ovšem záleží, jaký balíček si majitel pojištění vybere. Asistenční služby mohou být pouze doplňkovou službou, kterou si lze k balíčku pojištění přikoupit.

I to má ale své limity a úskalí

Na základě toho, pro jaké pojištění se rozhodnete, nejenom platíte roční pojistné. Plyne z něj také výše částky, do které budou případné škody hrazeny. Předem je tak jasně dána nejvyšší hranice pojistného plnění. Ta je ze zákona stanovena na minimální hodnotu 35 milionů korun. Podle odborníků je tato částka ale opravdu nízká a v případě dopravní nehody zpravidla nemá šanci pokrýt všechny náklady způsobených škod. Maximální limit pojistného plnění sice není zákonem stanoven, nicméně se pohybuje okolo výše 250 milionů korun.

Roční splátky často snižují cenu pojištění

Jak již bylo zmíněno výše pojistného plnění i kvalita pojištění vychází z ceny pojištění. To lze platit v několika splátkách během roku. Velmi výhodnou je ale možnost placení pojištění jednou za rok. V takovém případě jsou klientovi od pojišťovny často poskytnuty slevy, které mohou snížit výslednou částku až o několik set korun.

V potaz pojišťovny berou také věk řidiče, typ vozu či účel jeho využití

Při vyřizování povinného ručení je nutné zvážit nejenom to, v jaké výši bude maximální pojistné plnění. Důležitá je také roční částka, kterou za povinné ručení zaplatíte. Ta se odvíjí podle několika faktorů. Mezi základní parametry, které určují výslednou cenu pojištění, patří typ vozidla, účel jeho využití, typ paliva, zdvihový objem válců či konkrétní model auta. Zpravidla platí, že čím starší vozidlo je, tím bude pojištění vyšší.

Existují ale i parametry, které se samotným vozidlem nemají nic společného. V potaz se totiž musí brát řidič, tedy majitel vozu samotný. Mezi tyto faktory patří věk a tedy i pravděpodobné řidičské zkušenosti majitele vozidla. Trvalé bydliště vlastníka vozu je také důležitým faktorem. Výše pojištění se zvyšuje v případě, že je trvalé bydliště v hlavním či větším městě. Předpokládá se totiž, že řidiči na vesnicích a v menších městech nemají tolik příležitostí k vytvoření dopravních nehod.

Z bezpečné jízdy plynou výhodné bonusy

Povinné ručení nemusí být levnou záležitostí. Existují ale takzvané bonusy, které jej dokážou zlevnit. Bonusem je například dlouhodobá jízda bez nehod. V takovém případě pojišťovna předpokládá, že řidič po určitou dobu jezdí, aniž by způsobil nějakou dopravní nehodu. Povinné ručení tak může být i o několik set korun nižší.

Při změně pojišťovny a tedy i změně povinného ručení klient o bonusy nepřichází. Ty jsou mu převedeny. Je zde však nutné doložit výpis například zasláním dokumentů s informacemi o obdržení bonusů za bezpečnou jízdu. Stále tak má majitel vozu nárok na výhodnější pojištění vozidla. Bonusy jsou evidovány u České kanceláře pojistitelů.

Ne vždy pojišťovna uhradí všechny náklady

Povinné ručení hradí velkou škálu nákladů vzniklých při dopravních nehodách. Celou částku ale nemusí vyplatit v případě, že se jedná o škody vzniklé při teroristických nebo válečných událostech. Další variantou jsou škody vzniklé řidiči, který nehodu způsobil či újma vzniklá při manipulaci s nákladem stojícího vozidla. Vše se zde opět odvíjí podle pravidel zaznamenaných ve smlouvě.

Zelená karta prokazuje pojištění vozidla

Dokladem, který chtějí vidět nejenom policisté při běžných dopravních kontrolách, ale také v případě, že dojde k nehodě, je takzvaná zelená karta. Ta je mezinárodně uznávaným dokladem, který prokazuje, že majitel hradí pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

I přesto, že je zákonnou povinností každého vlastníka své vozidlo pojistit, najdou se i jedinci, kteří si myslí, že je pojištění zbytečné. I když ale vozidlo využíváte pouze několik dní v roce, vozidlo být pojištěno musí. V opačném případě vám může být vyměřena pokuta až ve výši 40 tisíc korun. Samozřejmě také budete v případě nehody muset všechny náklady uhradit z vlastní kapsy.

Bez výpovědi nemůžete přejít k jiné pojišťovně

Platnost smlouvy povinného ručení je automaticky prodlužována. V případě, že chcete přejít k jiné pojišťovně, je tak nutné stávající smlouvu vypovědět. To je možné pouze písemně a nejpozději do šesti týdnů před koncem pojistného období aktuální smlouvy. Klient má také právo vypovědět smlouvu první dva měsíce od data podpisu stávající smlouvy. To platí v případě, že zjistí, že mu předem nastavené podmínky nevyhovují.

Podmínky pojištění se u jednotlivých pojišťoven mění velmi často. Zpravidla se tak před automatickým prodloužením vaší smlouvy vyplatí zjistit, jaké pojištění nyní nabízí konkurenční pojišťovny. Může se totiž stát, že se vám částka na pojištění může snížit i o několik stovek korun jenom proto, že přejdete k jiné pojišťovně.

Povinné ručení není havarijním pojištěním

Povinné ručení si majitelé vozidel často mylně pletou s havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení se musí, jak již název vypovídá, povinně hradit v pravidelných intervalech, u havarijního pojištění tomu tak není.

Tento typ pojištění nechrání finance majitele vozu, které jsou, v případě nehody hrazeny z povinného ručení. Havarijní pojištění naopak kryje náklady poškození vozidla samotného. A to před škodami způsobenými živly nebo haváriemi, odcizením, vandalismem či neoprávněným užitím vozidla. Při pojištění vozidla havarijním pojištěním tak máte jistotu, že vám pojišťovna vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

I toto pojištění se ale nevztahuje na všechny škody, které na vozidle mohou být způsobeny. Ve skupině uznávaných faktorů se nemusí objevovat škody způsobené zemětřesením nebo vyprošťováním jiného vozu.

Havarijní pojištění sice není povinné, velmi často se ale vyplatí. V případě dopravní nehody je poškození vozidla hrazeno z tohoto pojištění. Ať už tedy budete účastníkem, či dokonce viníkem dopravní nehody, máte jistotu, že vám bude škoda na vozidle alespoň v nějakém rozsahu pojišťovnou vyplacena.

Výhodný balíček chrání váš majetek i peníze

Při vybírání povinného ručení je možné využít balíček, který nabízí kombinaci s havarijním pojištěním. Při jízdě tak budete kryti nejenom vy a váš majetek, ale také vaše peníze. A to i u případných nákladů při dopravních nehodách, které způsobíte. Protože se jedná o balíček, navíc ušetříte i na jeho ceně.

Havarijní pojištění i povinné ručení je možné rozšířit o další položky krytí. Mezi ně patří asistenční služby, poškození skel či zavazadel, úrazové pojištění majitele vozu či pojištění přepravovaných osob a mnohé další. Samozřejmě se podle zvýšení vybraných pojištění zvyšuje i výsledná částka. Zpravidla je ale výběr dalších pojištění v jednom výhodnější.

Výběr usnadňují online srovnávače

V dnešní internetové době je možné povinné ručení nejenom vybrat na internetu, ale také jej online sjednat. Pokud vlastníte potřebné doklady a informace o vozidle, sjednání zabere pouze několik málo minut. Výsledné dokumenty pak přijdou poštou nebo si je může zřizovatel ihned po zaplacení také vytisknout. Velkou výhodou je pak možnost využití různých srovnávačů. Ty zájemcům o povinné ručení usnadní vyhledávání a přehledně představují všechny možnosti pojištění. Stačí tak pouze zadat parametry vozidla a údaje o řidiči a srovnávač již sám nabídne ty nejvýhodnější nabídky.

1. ČSOB
Hodnocení: 94/100

Recenze dodavatele

2. Generali česká pojišťovna
Hodnocení: 92/100

Recenze dodavatele

3. Kooperativa
Hodnocení: 91/100

Recenze dodavatele

4. ČPP
Hodnocení: 90/100

Recenze dodavatele

5. AXA
Hodnocení: 89/100