V současné době je velké množství dodavatelů elektřiny, kteří se snaží získat zákazníky nabídkou výhodných cen a dodatkových služeb. Proto je důležité porovnat jednotlivé dodavatele a jejich nabídky, abste se mohli rozhodnout pro toho, který vám poskytne nejlepší služby. V našem srovnání se podíváme na jednotlivé dodavatele elektřiny a srovnáme jejich nabídky. Analyzoval jsme jejich ceny, služby a další aspekty, abychom vám usnadnili rozhodnutí.

1. ČEZ

Stručný popis společnosti ČEZ

ČEZ je největší výrobce elektřiny v České republice a také jeden z předních dodavatelů. Tato společnost má tradici již od roku 1992 a působí celkem v 7 zemích. Velkou předností ČEZu jsou komplexní energetické služby spolu s poradenstvím, stabilní pozice na trhu a smlouvy bez závazků. Naopak největší stížnosti jsou mezi zákazníky na komunikaci s dodavatelem a delší dobu vyřizování případných problémů přes telefonního operátora. Tento problém ale z velké části řeší dobře fungující mobilní aplikace. Díky ní můžete také sledovat svou spotřebu nebo měnit výši zálohy. Smlouvu si taktéž snadno sjednáte on-line. V nabízených službách nechybí možnost fixace či zajímavé bonusy, jako jsou asistenční služby.

2. MND

Stručný popis společnosti MND

Společnost MND (Moravské naftové doly) se zaměřuje na těžbu ropy a zemního plynu. Zároveň vám zajistí také elektřinu. Mezi zákazníky patří dlouhodobě mezi nejlépe hodnocené dodavatele na českém trhu. Za svou dobrou pověst vděčí především férovým smlouvám, jasným a přehledným podmínkám i dobrým cenám. Smlouvu si můžete uzavřít na neurčito a také si fixovat cenu. Ačkoliv lze vše sjednat na dálku, MND nemá na rozdíl od konkurence tak propracované on-line prostředí a například nenabízí mobilní aplikaci. Na druhou stranu stojí za pochvalu dobře fungující zákaznický servis, který často u konkurenčních dodavatelů energií vázne.

3. E.ON

Stručný popis dodavatele E.ON

Německá společnost E.ON patří mezi jednoho z největších poskytovatelů elektřiny u nás. Na trhu funguje přes 20 let a energie od ní odebírá přes 1,4 milionu zákazníků. Smlouvu lze u E.ONu uzavřít na 24 nebo na 36 měsíců. Po uplynutí doby se smlouva vždy automaticky prodlouží o 1 rok, pokud se sami nerozhodnete ji zrušit. Při dřívější výpovědi budete bohužel platit penále. Na druhou stranu nabízí E.ON fixaci ceny až na dva roky. Při volbě většího balíčku navíc získáte mnoho dalších bonusů, jako jsou věrnostní slevy nebo pomoc zkušeného elektrikáře. Zájemci o zelenou energii ocení, že velkou doménou tohoto dodatele je elektřina ze 100 % obnovitelných zdrojů. Samozřejmě můžete počítat se snadným vyřízení přechodu od jiné společnosti a s on-line sjednáním.

4. Innogy

Stručný popis společnosti Innogy

Innogy (dříve RWE) patří mezi velké evropské energetické podniky. V ČR je tento poskytovatel oblíbený a dodává elektřinu a plyn pro 1,7 milionu zákazníků. Od konkurence se Innogy odlišuje svými speciálními nabídkami a službami, mezi kterými zákazníky zaujmou především výrazné slevy v obchodech. Naopak hlavním problémem je zde vytvoření úplně nové smlouvy na nové odběrné místo, kvůli kterému musíte na pobočku. Přes internet nebo po telefonu u Innogy tento prvotní krok zkrátka neuděláte. Přechod od jiného dodavatele lze ale na dálku provést bez problému. Stejně tak později vše zařídíte zcela on-line. Dokonce si přes mobilní aplikaci pohlídáte svou spotřebu. Smlouvu u tohoto dodavatele uzavřete se závazkem i na dobu neurčitou. Zákaznický servis funguje nadstandardně dobře.

5. Centropol

Stručný popis společnosti Centropol

Ačkoliv Centropol nepatří mezi největší dodavatele elektřiny v Česku, rozhodně stojí za pozornost, pokud chcete ušetřit. Dlouhodobě se řadí mezi společnosti s férově nastavenými cenami. Smlouvy nabízí však jen se závazkem na 1 nebo 2 roky. Po uplynutí této lhůty lze snadno pokračovat nebo smlouvu vypovědět bez chytáků a bez poplatků. Podmínky jsou nejen férové, ale také přehledné. On-line prostředí Centropolu funguje na jedničku a vše si snadno vyřídíte sami z pohodlí domova. Navzdory chybějící mobilní aplikaci je správa přes internet praktická a s širokými možnostmi ovládání i sledování své spotřeby.

Jak vybrat dodavatele elektřiny

Hlavním kritériem při výběru zprostředkovatele energií je samozřejmě cena. Poradíme vám proto, jak si správně zvolit svého dodavatele, abyste ušetřili a nenechali se napálit. Zároveň se podíváme i na další zásadní věci, které byste měli při svém rozhodování zohlednit.

Dodavatel vs. distributor

Pro odběr elektrické energie potřebujete podepsat smlouvu se společností, která vám ji zprostředkuje. Dodávky energie nabízejí na trhu dva subjekty – distributoři a dodavatelé. Jejich názvy se často zaměňují.

Distributor elektrické energie

Je vlastníkem elektrického vedení a jiné infrastruktury. Elektřinu prodává dodavatelům ale i přímo domácnostem (pro které tudíž plní funkci dodavatele).

Dodavatel elektrické energie

Prodává elektřinu vám jakožto odběratelům. Energie kupuje od distributora, pokud jím sám přímo není.

Distributoři energie mívají výhodnou cenu, protože není nutné platit žádného prostředníka. Na druhou stranu dodavatelé elektřiny nakupují energie od distributora za výhodnější cenu než domácnosti, tudíž finální suma pro vás nemusí být zákonitě vyšší.

Distributory elektřiny jsou na našem trhu tři hlavní velké společnosti – EG.D (dříve E.ON) pro Vysočinu, Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj, ČEZ pro ostatní severo-západní kraje a PRE pro Prahu. Dodavatelů energií je mnohem větší množství.

Dodavatelé elektrické energie se často snaží nalákat zákazníky na nadstandardní služby, jako jsou slevové akce či kvalitnější zákaznický servis, aby dokázali konkurovat sobě navzájem i velkým distributorům. Někteří mohou nabízet doopravdy velmi dobré smluvní podmínky, avšak při výběru si u nich dávejte pozor, aby tyto výhody byly doopravdy bonusem a nebyly na úkor výsledné ceny. Distributoři elektriky jsou zpravidla větší sázkou na jistotu.

Co určuje cenu elektřiny

Cenu elektriky ovlivňuje mnoho faktorů jako například styl a nákladnost její výroby, emisní povolenky či současný stav burzy. Značnou roli hraje rovněž takzvaná státem regulovaná část, což jsou poplatky stanovené Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), které jsou určené například na budování a údržbu přenosové soustavy.

Tyto podíly na výsledné ceně jsou shodné pro všechny zprostředkovatele elektřiny. Pokud dojde k jejich výrazné změně, odrazí se to i na ceně elektrické energie všech dodavatelů. Nemalou sumu, která patří do státem neregulované části, si stanovuje sám dodavatel. Právě ta tvoří rozdíl mezi výhodností jednotlivých nabídek.

Smlouva s dodavatelem elektřiny

Jednou z nejdůležitějších věcí při sjednávání dodávky elektřiny je poctivé přečtení smlouvy. Zaměřte se zejména na podmínky a možné poplatky, které mohou prodražit jinak výhodnou nabídky za energii. Pokud něčemu nebudete rozumět, raději se zeptejte na zákaznické podpoře či si dohledejte informace na internetu.

Zpravidla lze smlouvu uzavřít zcela on-line bez nutnosti chodit na kamennou pobočku. Po vyplnění formuláře vám nový dodavatel elektřiny zařídí výpověď stávající smlouvy.

Smlouva na dobu určitou / neurčitou

Smlouvu můžete uzavřít na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Každá z možností má své výhody i nevýhody. Se smlouvou na dobu určitou máte garantovanou stále stejnou cenu a víte, že se částka nezmění. Nehrozí, že budete platit více, zároveň však při změně situace na trhu může konkurence za čas nabízet výhodnější podmínky.

Pokud se rozhodnete smlouvu na dobu určitou vypovědět před jejím stanoveným koncem, čekají na vás nepříjemné poplatky. Po vypršení platnosti se uzavírá smlouva nová. Při uzavření smlouvy na dobu neurčitou máte na dlouhou dobu vystaráno a nemusíte se s dodávkami elektřiny tolik zabývat. Kontrola ceny ale nikdy není od věci, protože zde dodavatel negarantuje její stabilitu. Ačkoliv existuje možnost fixace ceny na určité období, není trvalá a po jejím vypršení může dojít k navýšení placené částky. V případě nepříznivé změny však můžete kdykoliv odejít bez jakýchkoliv poplatků. Výpovědní doba bývá 3 měsíce, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak.

Distribuční sazba elektřiny

Cena elektřiny závisí na distribuční sazbě. O tom, do jaké její kategorie bude vaše domácnost spadat, rozhoduje druh spotřebičů a jejich množství, respektive součet jejich příkonu.

Nižší Sazba D01d a častěji používaná D02d se vzájemně odlišují podle výše spotřeby. Při opravdu malé spotřebě, jakou mívají nejčastěji chaty či jiné malé stavby, se v součtu vyplatí D01d, která má vyšší cenu energie, ale menší měsíční poplatky. Běžné domácnosti spíše finančně ocení D02d, jež má poplatky sice vyšší, ale díky nižší ceně za spotřebovanou elektřinu vyjde ve výsledku levněji. Ostatní vyšší sazby jako D25d, D26d a další jsou podmíněné instalací speciální spotřebičů pro ohřev a pro vytápění.

Tarify elektřiny

Spolu se sazbou souvisí také tarif. Jednotný tarif znamená, že po celý den stojí elektřina stejnou částku. Tato možnost je častější u nižších tarifů. Dvou-tarifní sazbou se pak rozumí takzvaný „dražší a levnější proud“. S ním máte ve vybraných hodinách cenu elektřiny výrazně levnější. Přesunutí provozu některých spotřebičů na tuto dobu tudíž nabízí možnost značné úspory. Časy nízkého tarifu jsou různé a navíc se mohou v průběhu času měnit. Informace o aktuálním času levnějšího proudu najdete u svého dodavatele.

Co si kromě ceny pohlídat

Ceny a podmínky bez chytáků jsou bezesporu tím nejdůležitějším, podle čeho vybírat dodavatele elektřiny. Zapomínat byste ale neměli ani na dobře fungující zákaznickou podporu, která je důležitá nejen při změně dodavatele elektřiny, ale také při řešení jakéhokoli případného problému. Velkou výhodou je rovněž on-line správa přes mobilní aplikaci nebo přes webové rozhraní, kde lze sledovat a upravovat parametry své spotřeby.

Příjemným bonusem jsou doplňkové služby, například revize a servis spotřebičů či asistenční služby v případě jejich poruchy. Většina dodavatelů elektřiny zároveň umí zprostředkovat i další energie, jako je plyn, a pomůže vám s dotacemi na kotle, tepelná čerpadla či fotovoltaiky.

1. ČEZ
Hodnocení: 94/100 Recenze dodavatele
2. MND
Hodnocení: 92/100 Recenze dodavatele
3. E.ON
Hodnocení: 91/100 Recenze dodavatele
4. Innogy
Hodnocení: 90/100 Recenze dodavatele
5. Centropol
Hodnocení: 89/100 Recenze dodavatele
6. Yello
Hodnocení: 88/100 Recenze dodavatele