ČEZ je jednou z nejvýznamnějších energetických společností nejen v České republice, ale i v Evropě. Kromě elektřiny se zabývá také výměnou a obchodem s běžným plynem. V tomto ohledu poskytuje komplexní správu v oblasti energetiky.

ČEZ se pyšní tím, že svým zákazníkům zajišťuje rezervu finančních prostředků. S plynem od ČEZ v podstatě ušetříte peníze. Nabídka zboží je pro všechny klienty značná. Skvělá cena je zajištěna minimálně na jeden rok. ČEZ skupina si zakládá na chytrém řešení, kdy budete dohlížet na využití plynu online, konkrétně z tuzemska. A to skutečně prostřednictvím univerzálního telefonu. Plyn od ČEZ není jen o užitečném využití tohoto produktu, ale také o souvisejících službách, mezi které patří například seřízení plynového výparníku. Nabídky ČEZ jsou jednoduché a neobsahují žádné kryté podmínky.

ČEZ v číslech

 • ČEZ vznikl v roce 1992 transformací státního podniku
 • V roce 2003 byl položen základ koncepce Skupiny ČEZ
 • V celé Evropě má ČEZ více než 8 milionů zákazníků
 • Pracuje pro ni více než 32 000 zaměstnanců
 • Skupina se může pochlubit značným majetkem

Historie ČEZ, a.s.

ČEZ vznikl v roce 1992 přeměnou státního podniku České energetické závody. Současná podoba ČEZ se zformovala v roce 2003, kdy se spojil s rozptýlenými společnostmi. Tři dlouhé roky poté se součástí podniku staly Severočeské doly. Základním kamenem ČEZ byla energetika, kterou v roce 2010 rozšířil o dodávky plynu. V roce 2013 bylo portfolio benefitů navíc rozšířeno o univerzální tarify.

Skupinu ČEZ tvoří řada záložen v rámci České republiky i v zahraničí. Její érové zdroje jsou obnovitelné, atomové, uhelné a plynové. V roce 2007 ČEZ dokončil integrační rozšíření Skupiny ČEZ v rámci České republiky a účinně se podílí na výuce, výzkumu a zaměřuje se na současné energetické a chytré sítě. Dlouhodobě pracuje na udržitelném rozvoji energetiky. Společnost má obrovské zastoupení ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, na Slovensku, v Bulharsku a Turecku.

Gigant dodávající elektřinu je zatím v rukou státu

ČEZ vznikl v roce 1992 změnou státního podniku České energetické závody — odtud zkrácení, které utváří současný název společnosti. Deset dlouhých let poté se začaly pokládat základy partaje ČEZ, jak ji známe dnes. Došlo k její konsolidaci převodem a začaly akvizice mimo ni — ČEZ působí v dalších šesti zemích střední a východní Evropy.

 • Nejvýznamnějším akcionářem ČEZ zůstává český stát
 • Stát k 31. 12. 2020 držel téměř 70 % základního kapitálu.
 • 0,47 % akcií vlastní ČEZ a.s. a 17,19 % ostatní legitimní subjekty.
 • Lidé vlastní 12,56% podíl v rámci základního kapitálu, který v souhrnu činí téměř 54 miliard Kč.
 • Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské burze.

Jaké služby ČEZ poskytuje?

ČEZ je momentálně největší českou společností podle příjmů a momentálně největším tuzemským zaměstnavatelem. ČEZ zahrnuje řadu dceřiných společností zaměřených na různé oblasti divize energetiky — v zásadě na těžbu uhlí, výrobu, dopravu a obchody s energií. V současné době se však aktivity ČEZ rozšiřují i mimo segment výroby elektřiny a propagují například mobilní služby.

Mezi nejdůležitější společnosti ČEZ patří:

 • ČEZ Prodej a.s.: největší dodavatel elektřiny v České republice
 • ČEZ Distribuce a.s.: jeden ze tří obchodníků s elektřinou v České republice
 • ČEZ Energo s.r.o.: správce kogeneračních jednotek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla
 • ČEZ Teplárenská: dodavatel tepla a správce teplárenských zařízení
 • Elektrárna Dětmarovice a.s., Elektrárna Dukovany II a.s., Elektrárna Temelín II a.s. a další.

Dodávky elektřiny a plynu v kuriózních tarifech

Spotřebitele zásadně zaujaly položky inzerované dodavatelem ČEZ Prodej. Ten obchoduje především s dodávkami elektřiny a nabízí kuriózní položky, které díky propojení s ostatními aktivitami. Například při zavedení fotovoltaické regulační elektrárny od ČEZ na ni můžete rovnou získat mimořádný tarif. ČEZ také poskytuje komplexní řešení pro majitele elektromobilů. V nabídce společnosti je navíc položka Green Power, se kterou čerpáte energii výhradně z obnovitelných zdrojů.

Pro běžné klienty, kteří odebírají zemní plyn, jsou stanoveny standardní poplatky na neurčito nebo jsou fixované nebo jsou vypořádány na 1, 2 nebo 3 roky. Kuriózní alternativou je benefit ČEZ vytápění, který se kompletně postará o údržbu plynového kotle. Pro všechny klienty má ČEZ také sjednanou variantu pojištění domácnosti ČEZ Pravá ruka nebo službu ČEZ Na zavolanou, na kterou se budete moci obrátit poté, co se budete snažit najít opraváře nebo stěhováky.

Největší dodavatel elektřiny v České republice

Když se řekne dodavatel elektřiny, vybaví se vám pravděpodobně především společnost ČEZ. A není o čem přemýšlet. Podle měření správce reklamy OTE dodává ČEZ elektřinu do téměř 2,5 milionu odběrných míst v celé České republice. Pokud jde o normální plyn, ČEZ v tomto rozsahu obsluhuje necelých 500 000 klientů. To z ČEZ činí momentálně největšího dodavatele plynu po innogy. Zákazníci tohoto energetického kolosu mají výhodu, že ČEZ provozuje hrstku poboček, kam mohou zajít osobně. Pokud je individuální kontakt vaší potřebou pro začátek, máte u ČEZu hojně možností, zejména v severních Čechách a na Moravě.

Nejlépe hodnocené položky z hlediska komplexnosti

Ve srovnání dodavatelů elektřiny se ČEZ umisťuje vysoko v žebříčku složitosti. Index porovnává obchodní podmínky, právně závazné vztahy, úroveň komunikace nebo obecně reklamní pozici poskytovatele. V rámci srovnání naleznete seznam komplexnosti podle symbolu žárovky. Čím více žárovka svítí, tím lépe položka z hodnocení vyšla. Vedle obrázku žárovky můžete také vidět přesný počet bodovaných ohnisek (max. 200 ohnisek). Nejlepších výsledků dosahují položky ČEZ Elektřina na 2 roky na míru nebo na 1 rok na míru.

Jak sjednat smlouvu?

V posledním době se ČEZ stal poskytovatelem poslední záchrany pro zhruba 400 000 osob, kterým ukončili činnost jejich dosavadní poskytovatelé, z velké části klienti skupiny Bohemia Vitality. ČEZ připravil základní on-line formulář pro ty, kteří potřebují co nejrychleji přejít na smlouvu s 1 — 3 letou fixací. V současné situaci, kdy se na ně obracejí desetitisíce nových jedinců, jsou kontaktní pracoviště a call centra přetížená a čekací lhůty velmi dlouhé. Pokud chtějí klienti v režimu koncového poskytovatele přejít na jiné položky, nemusí chodit na kontaktní místa nebo volat na linku klientských výhod, v současné době mohou vše v podstatě zařídit doma prostřednictvím internetového systému.

Výhodou oproti smlouvě v režimu poskytovatele poslední instance jsou celkově nižší průběžné splátky, stejná částka po celý rok a možnost úhrady nákladů až na tři dlouhé roky. V režimu poskytovatele poslední instance jsou postupové splátky v podstatě vyšší, protože se jedná o klienty, které ČEZ nepočítal, a vývojové splátky jsou navíc stanoveny na omezené období následujících šesti měsíců. Šokující může být, že právě v topném období je spotřeba vyšší. Běžně se zálohy rozkládají na celý rok, počítá se i léto, kdy je spotřeba nižší, a tak se upravuje výše záloh v jednotlivých měsících. Výměnou od poskytovatele poslední instance bude mít klient nastavené nové zálohy s ohledem na sjednané produkty a ty budou stabilní po celé období až do data splatnosti vyúčtování.

Novou smlouvu zařídíte rychle

 1. Otevřete online formulář https://www.cez.cz/prepisdpi
 2. Vyplňte své individuální a kontaktní údaje (titul, rodné číslo, datum narození, telefon, e-mail)
 3. Zadejte SMS kód, který jste obdrželi na svém univerzálním telefonu
 4. Vyplňte EAN (18 místné rozpoznatelné číslo dokladu o odběrném místě, které najdete ve smlouvě nebo na stvrzence původního prodejce, případně v dopise téměř při zahájení dodávky elektřiny od poskytovatele koncového zařízení) a zvolte strategii předání účtu
 5. Zvolte druh zboží a nastavte platby
 6. Zkontrolujte údaje a uzavřete smlouvu elektronicky jedním stiskem

ČEZ jako provozovatel poslední instance poskytne zákazníkům koncových společností pevné dodávky elektřiny až na 6 měsíců. Během této doby si tito klienti samozřejmě mohou v klidu najít nového dodavatele energie. Zástupci společnosti ČEZ žádají klienty, aby i nadále postupovali obezřetně. Současné okolnosti zneužívá řada podvodníků s energiemi. I v poslední době se rozmáhající neseriózní osoby, které nabízejí „tajemné“ cenové akce, po telefonu nabádají jednotlivce k rychlému přechodu k novému poskytovateli nebo dokonce navštěvují jednotlivce v domácnosti a zatěžují je podepisováním problematických smluv.

Jednotlivci by měli následně pečlivě prozkoumat smlouvu a smluvní podmínky a jednoznačně se doporučuje nepodepisovat nic pod nátlakem. Vzhledem k tomu, že call centra a kontaktní centra ČEZ vykazují v těchto dnech až třikrát vyšší aktivitu, společnost rozšířila počet administrátorů na směny v call centrech, rezervovala kapacity i v externích call centrech a získaly několik nových administrátorů, kteří pokryjí očekávaný nárůst požadavků v následujících týdnech. ČEZ následně žádá všechny klienty, aby v ideálním případě vyřizovali co nejvíce problémů online.

Zákaznická podpora

Zákaznickou podporu můžete využít i přes bezplatnou zákaznickou linku od 7 do 20 hodin. Je určena pro zákazníky a další zájemce o služby této společnosti, která dodává elektřinu a plyn. V případě nutnosti blízkého kontaktu, můžete navštívit jednu z poboček, které jsou prakticky na každém rohu.