Nejvýznamnější z těchto společností je německý koncept Yello Strom, který se snaží co nejvíce zefektivnit dosavadní standardní strategie společností zabývajících se výrobou energie. Yello Energy je německou společností autorizována pro naši Českou republiku a od listopadu 2012 dodává elektřinu a plyn rodinným jednotkám a malým firmám po celé České republice.

Od počátku nasbírala přes třináct tisíc klientů. Je součástí shromáždění PRE (což je Pražská energetika). Nemá kamenné zákaznické pobočky, díky tomu tvrdí, že šetří peníze, protože využívá malou skupinu na infolince, kde je navíc budete moci kontaktovat. Operátoři jsou k dispozici od 8 do 18 hodin. Určitá komunikace může navíc probíhat přes web, což je nejoblíbenější strategie řízení potřeb jejich klientů.

Yello je výjimečně univerzální, dokáže přenést kompletní přeplatek do následujícího období zúčtování a průběžně hlásí změnu podmínek na svých stránkách, kde najdete i aktuální ceník. Společnost prosazuje bezproblémovost a jasné podmínky. Podmínky berou bez jakýchkoli triků a za odměnu dali svým klientům možnost mít svůj účet online, na který mohou dohlížet na webovém portálu My Yello. Yello Energy tvrdí, že nabízejí elektřinu a plyn za hluboce snížené ceny, a navíc stejnou cenu produktu mohou využít všechny domácnosti i malé firmy. Nerozlišují mezi Prahou, Ostravou nebo Brnem. Každopádně je před touto společností vydáváno spousta varovných signálů!

YELLO v číslech

  • 1999 vznik německého dodavatele energií Yello Strom
  • 2012 vstup na český energetický trh
  • 2014 ocenění dTest Nejvýhodnější dodavatel elektřiny
  • 40 000 zákazníkům dodává elektřinu
  • 10 000 zákazníkům dodává plyn

Historie společnosti Yello Energy

Alternativní dodavatel energie Yello Energy vstoupil na český trh v roce 2012. Za její prezentací na české reklamě stojí energetický holding Pražská energetika a.s. Univerzální koncept pochází od německého poskytovatele energií Yello Strom, jehož historie sahá až do roku 1999, kdy společnost začala působit na německém trhu s energiemi a narušila tehdejší dominanci firem působících v Německu. Společnost Prague Energy si tak od Yello Strom nárokuje povolení k provozování Yello Energy v rámci vybudovaného konceptu, který českým zákazníkům umožňuje výhodné nabídky elektřiny a plynu.

Snažíte se najít poskytovatele energie s nižšími cenami?

Potřebujete mít přehled o nákladech na elektřinu ve vaší domácnosti? Yello Energy vám nabízí jednoduchou kontrolu z pohodlí vašeho domova prostřednictvím počítače a také chytrého elektroměru. V současné době na jejich stránkách zjistíte cenu vaší energie v podstatě zadáním vašeho poštovního směrovacího čísla.

Nabízejí přehledné tarify pro rodinné jednotky a podniky, díky čemuž můžete prozkoumat „džungli“ tarifů a efektivně porovnat náklady na energii. Doporučujeme použít online kalkulačku, která porovnává všechny dostupné výhodné nabídky energie na trhu, abyste zjistili, zda se vám vyplatí přejít k Yello.

Yello Energy pomůže snížit vaše náklady

Pod hlavičkou Yello Energy přináší německou přesnost, šestnáct let dlouhou angažovanost a kvalitu. Zakládá si na přímočarosti a každá zpráva se vejde na jednu stránku. Průběžně obsahuje všechny relevantní a zásadní údaje, sestavené srozumitelně, bez zbytečných frází, které jsou všude jinde běžné a běžný klient či zákazník potřebuje k rozluštění dokumentů lexikon. Budete se spoléhat na to, že záznamy nebudou obsahovat žádná malá písmenka jako dodatky, protože si svých klientů váží a podle svých slov s nimi jednají na rovinu.

To se dozvíte z jejich smluvních podmínek, které jsou k dispozici ke stažení na jejich stránkách ve formátu pdf. Společnost Yello tvrdí, že její nabídka plynu a elektřiny vyniká poměrem ceny a kvality, přičemž klient se stává společníkem, nikoliv finančním prostředkem. Neplýtvají rozpočtovými náklady, jejich ceny na energii jsou nižší hlavně proto, že o provoz Yello Energy se stará malá skupina, nevyužívají kamenné prodejny a většina komunikace probíhá prostřednictvím pošty nebo telefonních linek pro klienty.

Jaké služby poskytuje?

Jedním z nejlepších současných dodavatelů energie — plynu i elektřiny — je společnost Yello. Nabízejí především výhodnou energii, ale také plyn, kde vás jistě ohromí, že mají stejnou sazbu pro všechny lokality. Obvykle proto, že většina dodavatelů mění své náklady souběžně s náklady v jednotlivých lokalitách, takže někteří mají dražší plyn, jiní levnější. Yello dává rozumnou – stejnou cenu pro všechny zákazníky.

Obrovskou výhodou je navíc online správa v aplikaci My Yello, ke které se klienti dostanou přímo z jejich stránek. V této aplikaci mají k dispozici úžasný diagram své energie, jejího využití a aktuální úrovně obchodů. V případě, že se rozhodnou změnit sumu svých obchodů, mohou tak opět učinit prostřednictvím této aplikace. Jiné energetické společnosti mají online správu, ale rozhodně ne všechny.

Co je to Yello Active?

Yello má řadu dalších výhod pro lidi, ale především pro rodiny s dětmi. Jednou z nich je aplikace Yello Active, která vám poskytuje tipy na výlety v rámci míst, kam jezdíte nebo kde žijete. Pokud daná místa navštívíte a jste klientem Yello, po návštěvě se přihlaste na check—in, kde vám naskáčou body. Ty pak můžete uplatnit při ročním vyúčtování. Yello poskytuje zajímavý způsob, jak ušetřit peníze, ale také vás podnítit k pohybu a výletům, například společně s vašimi dětmi.

Dodávka elektřiny

Elektřina Yello je poskytována ve dvou odlišných službách – Yello Single a Yello Double. Nehledejte žádné zvláštnosti. Primární alternativa je jednotarifní a je vhodná pro klienty, kteří využívali napájení pro lehké a běžné přístroje. V případě, že elektřinou také vytápíte svůj byt nebo dům, případně ji využíváte k ohřevu vody v rychlovarné konvici, máte nárok na dvousazbový tarif, který střídá nízký a vysoký proud, tzv. noční a denní — představte si ji jako levný a dražší proud. Nejen že by jste neprotopili desetitisíce, ale také ušetříte peníze v případě, že tzv. noční proud využijete na praní, vaření, žehlení apod. Samozřejmě toto není hlavní tah firmy Yello. Nízký a vysoký proud a tzv. dvoutarifní nastavení inzerují všechny energetické společnosti. V každém případě bylo zásadní upřesnit, že Yello navíc tuto volbu přímo nabízí.

Smlouvy jsou nyní uzavřeny na dva roky, takže se jedná o smlouvy na dobu určitou. Na druhou stranu se společnost Yello pyšní přiměřeností a říká, že jejich smlouvu můžete kdykoliv zrušit – to je navíc potřeba vědět. Jejich smlouvy jsou dlouhodobě výhodné a v rámci trhu jsou stálým dodavatelem, takže je nepochybně dobré uvažovat o smlouvě se závazkem (fixací). Tímto způsobem si zafixujete stejné náklady na energii na určitou dobu a nárůsty nákladů na energie vás nemusí tolik stresovat. Jak jsme již řekli, v aplikaci My Yello, která je k dispozici všem klientům společnosti, kteří od ní odebírají energii, si budete moci zkontrolovat její využití a výši splátky za rozvoj a podle potřeby ji také změnit.

Dodávky plynu

Yello navíc poskytuje plyn, který je v podstatě sjednán na základě závazku – tj. na dobu určitou, zejména na dva roky. Vzhledem k tomu, že jejich sazba za plyn je skutečně nízká, je smlouva se závazkem dlouhodobě výhodná. Yello se pyšní tím, že je rozumné a jednají férově – neposkytuje záruky, které zmizí na faktuře. Důvodem, proč jsou jejich sazby nízké, je to, že jsou stanoveny na stejné úrovni splátky za kilowatthodinu, tj. za odebranou jednotku. Rozdíl pak spočívá v poplatku za plynovodní potrubí, který se přesouvá souběžně s místem využití. V každém případě zůstává cena plynu ve všech okresech stejná.

Společnost Yello nakupuje plyn od velkoobchodníků, sama jej nedodává. Pouze firma MND měla tuto výhodu v rámci České republiky. V každém případě mají mimořádně příznivé ceny plynu. Další výhodou je možnost měnit výši splátky za zálohu. Ta je (stejně jako u elektřiny) dostupná z aplikace My Yello, která je klientům společnosti k dispozici na jejich stránkách.

Uzavření smlouvy

Společnost Yello poskytuje energii jak v nových klientských destinacích, tak pro klienty, kteří chtějí přejít od jiných společností poskytujících energie. Smlouvu se společností Yello si můžete sjednat online. Zadáte parametry do kalkulačky – v případě, že je znáte, v ideálním případě budete mít staronový poplatek od svého stávajícího dodavatele elektřiny nebo plynu. Parametry zadáte buď sami, vyplníte je v online formuláři a odešlete ho, jinak ho můžete poslat e-mailem a požádat o změnu dodavatele na Yello. Operátoři vás již budou sami kontaktovat (v obou případech) a přechod k jejich společnosti s vámi dokončí.

Také vám pomohou ukončit spolupráci s vaším stávajícím dodavatelem energií, abyste měli co nejméně práce a starostí. Možnost vyřídit vše online nebo po telefonu je samozřejmě výhodou. Na druhou stranu jsou klienti, kteří se přiklánějí k individuálnímu vyjednávání. To je u Yello často nemyslitelné, protože ani jeden z nich nemá pobočky, ani neposílá své úředníky k žadatelům domů. Další mírnou nevýhodou je pouze nutnost vyřídit vše ve všední dny, protože nepracují o víkendech.

Zákaznická podpora

Jak jsme psali výše, fungují pouze zákaznické linky a online chaty. Musíme vás však upozornit na jednu věc, na internetu najdete plno chvály o společnosti, ale realita je úplně někde jinde. Lidé kvůli této firmě přišli o všechno, smlouvy jsou vyhotoveny takovým způsobem, že pokud je nedáte právníkovi ke kontrole, můžete přijít opravdu na buben. Porušují pravidla a hromadu klientů hodili přes palubu. Než něco podepíšete, vždy se běžte poradit s někým, kdo tomu rozumí a dívejte se na recenze a zkušenosti ostatních – v této době jen tak někomu věřit nemůžete!