Zdá se být až nemožné, aby někdo v součanosti neslyšel o keto diětě. Ať už jste dlouhodobý fanoušek zdravého životního stylu a nebo se jen snažíte shodit několik přebytečných kil, určitě jste již o téte dietě zaslechli. Keto dieta je jedna z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších diet.

Není tak divu, že na našem trhu naleznete mnoho společností, které vyrábí produkty vhodné právě pro tuto dietu. V našem srovnání přinášíme přehled těch nejoblíbenějších keto programů, které můžete v součanosti vyzkoušet.

1. KetoMix

Stručný popis KetoMix

Jde o vyzkoušenou dietu, která skutečně funguje. Hubnoucí program KetoMix je pro všechny, kteří potřebují zhubnout. KetoMix je v podstatě kompletní potravinový program pro ketogenní dietu. Obsahuje všechny vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro úspěšné fungování této diety. KetoMix je vyroben z organických surovin, jako jsou kokosový olej, kokosový protein, syrovátkový protein, kakao, vanilka a stévie. Produkty od společnosti KetoMix vám umožní dosáhnout stavu zvaného ketóza a udržet si jej. KetoMix považujeme za jedny z nejlepších ketogenních produktů na našem trhu.

2. KetoDiet

Stručný popis KetoDiet

Společnost KetoDiet byla založena v roce 2011 v České republice a jejím hlavním cílem je pomáhat svým klientům vést zdravější život prostřednictvím rychlého a bezpečného hubnutí nadbytečných kilogramů. To se snaží realizovat prostřednictvím bílkovinné diety. Všechny produkty obsahují vysoce kvalitní přírodní ingredience, které jsou navrženy tak, aby podporovaly ketózu a udržovaly tělo v ketóze po delší dobu. KetoDiet produkty jsou vhodné pro všechny, kteří se chtějí připravit na keto dietu a chtějí udržet svůj keto režim.

3. KetoFit

Stručný popis KetoFit

KetoFit jsou další potraviny a dieta založená na principu keto diety. Jak již víme tento princip se zaměřuje na konzumaci tuků, proteinů nebo-li bílkovin a nízkého množství sacharidů. Cílem je dosáhnout stavu ketózy, kdy tělo využívá tukové zásoby jako hlavní zdroj energie. KetoFit byla navržena primárně pro ženy, avšak skvělých výsledků dosahují také muži. Dieta může vést k úbytku hmotnosti a zlepšení zdravotních stavů. Uživatelé kromě dobrých výsledků s hubnutím chválí také chuť jídel KetoFit a vyvážený poměr produktů v balíčků na několik týdnů.

4. Prodietix

Stručný popis Prodietix

Prodietix je další vysoce účinná keto dieta, která vám díky jejich produktů a pomůže dosáhnout vašich cílů při hubnutí. Prodietix jako program zahrnuje změny v jídelníčku, které jsou založeny na konkrétních potravinách a úpravách stravovacích návyků, které zvýší vaši účinnost při hubnutí. Prodietix je pro mnoho lidí skvělým způsobem, jak dosáhnout trvalých výsledků v hubnutí a změnit svůj život k lepšímu.

5. Chia Shake

Stručný popis Chia Shake

Chia Shake jsou dietní shaky a jídla plně nahrazující běžnou stravu, vyvinuté pro efektivní a jednoduché hubnutí. V pokrmech Chia Shake jsou sacharidy nahrazeny bílkovinami, které vás dostatečně zasytí. Díky tomu, že můžete jíst až 5x denně, nebudete pociťovat hlad. Chia Shake obsahují vyvážený poměr bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a také chia semínka, která tělu dodají omega-3 mastné kyseliny. Dietní jídla ChiaShake vám mohou pomoci zvýšit vaši energii, zlepšit váš metabolismus a dále vám pomoci při hubnutí.

Jak vybrat keto dietu

Keto dieta, někdy též nazývaná jako ketogenní, ketonová či proteinová dieta, je radikální avšak účinnou cestou k rychlému hubnutí. Dokáže změnit způsob, jakým tělo spaluje tuky. Pojďte se podívat, jak funguje a na co si dát pozor.

Co je keto dieta?

Než zjistíme, jak změnit způsob spalování tuků, je nutné nejdříve pochopit, jak tělo funguje bez keto diety. Běžně jsou hlavním a prvním využívaným zdrojem energie cukry neboli sacharidy; konkrétně polysacharid glykogen, který přijímáme ve stravě.

Tuky pod kůží, kterých se chceme zbavit, se začnou jako energie využívat až tehdy, když bude takzvaně „výdej energie větší než příjem“; to neznamená nic jiného, než sport a optimální stravu. Ne každý má však čas, náladu nebo i zdravotní stav na to, aby se pravidelně věnoval fyzickým aktivitám. Nemluvě o horším metabolismu, kvůli kterému může být všechna snaha jen málo efektivní, či o slabé vůli se nepřejídat a odolat nezdravým dobrotám.

Keto dieta je způsob, jak rovnici s výdajem a příjmem energie obejít tím, že “naučíte“ své tělo spalovat energii jiným způsobem, aniž by bylo nutné počítat kalorie, omezovat množství jídla nebo dokonce pravidelně sportovat.

Fungování ketonové diety je založené na principu odebrání větší části sacharidů z jídelníčku, popřípadě jejich minimalizování na zanedbatelné množství. Tělo tak přijde o tento základní zdroj energie a to pro nás znamená jediné – nastane proces spalování tuků zvaný ketóza.

Co je ketóza?

Ketóza je jev, který nastane, pokud vám dojde všechno „palivo“ v podobě glykogenu. Z jater se začnou vylučovat takzvané ketolátky, které slouží tělu jako zdroj energie namísto cukrů. Pro jejich tvorbu je zapotřebí tuk, který tím pádem spalujeme. Jeho odbourávání je při ketóze natolik efektivní, že není nutné se bát jeho dalšího ukládání a to ani při příjmu většího množství kalorií. Nemusíte tudíž řešit příjem a výdej energie. Výhodou tohoto stavu v porovnání s klasickým hubnutím také je, že mizí doopravdy jen tuky, nikoliv svalová hmota.

Ketóza je zcela závislá na absenci sacharidů. Pokud je ve svém jídelníčku zredukujete, dostaví se požadovaný stav přibližně za dva až čtyři dny. Lze ho identifikovat podle přítomnosti keto látek v krvi. Ty se dají měřit, avšak v poměrně brzké době poznáte fungování ketózy i podle své váhy.

Jak vypadá jídelníček keto diety?

Jídlo je všeobecně složené ze tří složek – cukrů, tuků a bílkovin. Jak již bylo zmíněno, ketóza nastane, pokud se vyhnete první z nich. Aby se nastartovala a udržela, neměli byste za den sníst více než 50 g sacharidů. Tato hranice je však velmi individuální a i v potravinách složených z bílkovin a tuků se jejich stopové množství najde. Ideální je proto se pokusit vysadit cukry úplně.

Sacharidy mohou mít dvě formy: rychlou a pomalou. Rychlé cukry mají jednodušší chemickou strukturu, rychleji se vstřebávají do těla a dodají okamžitou energii. Do této skupiny patří především sladkosti, včetně slazených nápojů, ale i ovoce. Pomalé sacharidy jsou po chemické stránce složitější. Vstřebávají se postupně a dodají vám energii na delší dobu. Pomalými cukry je například většina příloh od pečiva, přes rýži, až po brambory nebo také některá zelenina. A co tedy můžete bez obav jíst?

Mezi hlavní složení jídelníčku ketogenní diety patří:

 • Maso včetně ryb a mořských plodů
 • Vajíčka
 • Většina mléčných výrobků (především bílé jogurty, smetana, sýry a máslo)
 • Zdravé oleje
 • Avokádo
 • Zelenina bez vyššího obsahu sacharidů (květák, brokolice, lilek, špenát, okurka, lilek, cuketa)
 • Ořechy a mandle

Pozor byste si měli dávat především na zpracované potraviny a dochucovací omáčky, jako je kečup. Ty obvykle obsahují rychlé cukry ve větším množství, i když nejsou na chuť sladké.

Pomoc v podobně keto dietních programů

Ačkoliv jsou potraviny pro keto dietu jasně dané a není nutné se příliš omezovat v množství jídla, mohou mít někteří přesto problém jídelníček dodržovat. Na vině nejčastěji bývá potřeba chuťové změny, která se po čase může dostavit, nutnost myslet na vynechávání sacharidů, se kterým většinou souvisí i dohledávání specifičtějších potravin v kalorických tabulkách, či pravidelné přípravy vlastního jídla bez možnosti využít rychlé stravování nebo restaurace. Pro usnadnění všech těchto problémů existují speciální keto potraviny.

Potraviny pro keto diety jsou vyvinuté tak, aby vám pomohly zbavit se nadbytku sacharidů v jídelníčku a nahradit je bílkovinami a tuky. Mohou mít různou formu od koktejlů pro rozmíchání ve vodě až po klasické náhražky běžné stravy. Seženete tak například keto polévky, keto pečivo nebo dokonce i proteinové sladkosti bez cukrů. Chuťově se snaží co nejvíce napodobit běžnou stravu, aby vám zachovali co největší pestrost jídla. I když přesné chuti tyto potraviny nedosáhnou nikdy na sto procent, bývají podle většiny konzumentů dobré a bez problémů je lze jíst po dobu celé diety, aniž by se vám zprotivily.

Výhodou připravených keto programů je jasný postup s návodem, díky kterému přesně víte, co máte dělat. Také v něm máte předem spočítané všechny živiny tak, aby ketóza fungovala a vy jste zároveň dostali do těla všechny důležité vitamíny, minerály a další potřebné látky. Motivaci také pomáhá podpora ze strany prodejců či komunity kolem dané značky a pořízení si potravin dopředu – když už je máte nakoupené, přeci hubnutí v půlce nevzdáte.

Průběh keto diety

A jak dlouho budete muset hlídat příjem sacharidů či jíst specializované keto výrobky? Dobra trvání ketonové diety vždy závisí na tom, kolik potřebujete shodit. U redukce jen pár přebytečných kil to mohou být 4 týdny, při vyšší obezitě klidně i 15 týdnů. Pomocí keto diety dokážete zhubnout několik desítek kilogramů, pokud ji budete poctivě dodržovat až do konce.

Všeobecně lze říct, že v porovnání s většinou ostatních diet je ketóza velmi účinná. Rychlost hubnutí je u většiny lidí 2 až 4 kg za týden. Pokud vám však budou mizet přebytečné kilogramy pomaleji, nemějte žádná strach – každému funguje metabolismus jinak a pomalejší úbytek není ničím neobvyklým.

Fáze keto diety

Při držení keto diety projdete několika fázemi. Specializované keto potraviny pro ně mají rozepsaný návod a jídelníček. Ovšem ani v domácích podmínkách není těžké je dodržet.

První fáze

Nekonzumujete žádné sacharidy, hubnutí probíhá rychle a mělo by dojít až k vaší vysněné hmotnosti

Druhá fáze

Postupně začínáte zařazovat do jídelníčku i běžné jídlo s pomalými cukry například více druhů zeleniny či pomalu přidáváte přílohy, váha stále klesá, ale již ne tak výrazně – po konci této fáze se stabilizuje

Třetí fáze

Již jíte stravu s běžným množstvím sacharidů, ale dáváte si větší pozor na zdravý jídelníček, popřípadě si občasně ještě zvýšíte množství tuků a bílkovin, pokud byste začali opět přibírat.

Díky pozvolnému přechodu na běžnou stravu vás keto dieta naučí zásadám dobrého stravování, které jsou pro udržení váhy nezbytné a bez kterých žádná dieta trvalé výsledky nepřinese. Po ukončení keto programu byste rozhodně neměli začít jíst převážně nezdravá jídla, která podporují přibývání kilogramů, jako jsou sladkosti nebo fast food.

Pozvolný přechod je pro úspěch velmi důležitý. Nepodléhejte klamu, že již máte přebytečné kilogramy dole a tak můžete poslední fáze vynechat. Ty totiž pomáhají předcházet jojo efektu. Při řádném ukončení ketonové diety a při dodržování zdravého stravování již ztracené tuky zpět nenaberete.

Rizika keto diety

Keto dieta je účinný nástroj pro hubnutí, avšak kromě spalování tuků dokáže vyvolat v těle i další jevy, které nejsou příliš žádoucí. Především byste měli vědět, že každý člověk může na ketózu reagovat jinak. Při jejím nástupu někteří pociťují takzvanou keto chřipku. Tento stav je dočasný, obvykle mírný a nijak neohrožuje zdraví.

Většinou se projevuje únavou, svalovou bolestí, trávicími obtížemi, podrážděním nebo pocitem hladu. Po odeznění naopak pocítíte příval energie a pocit sytosti, ačkoliv nesníte velké množství jídla. Souvisejícím jevem ketózy může být také pachuť v ústech a dech s vůní čpavku.

Abyste předcházeli keto chřipce a cítili se dobře, je zapotřebí pít dostatek vody. Také není na škodu doplňovat vitamíny a především minerály draslík, hořčík a sodík.

Keto dietě by se měli vyhnout uživatelé antidepresiv, lidé s problémy s ledvinami, se srdcem a s poruchou střevní mikroflóry či s trávením tuků. Samozřejmostí je, že se do ní neměly pouštět těhotné a kojící ženy. Celkově je doporučováno tuto metodu hubnutí zvolit jen tehdy, pokud jste v dobrém zdravotním stavu bez závažnějších komplikací. V případě pochybností, zda bude hubnutí s keto dietou pro vás vhodné, se můžete poradit se svým lékařem.

Cvičení při keto dietě

Pro mnoho lidí je dobrou zprávou, že při keto dietě není nezbytně nutná fyzická aktivita. Dokonce ani není doporučované se v průběhu diety snažit podávat extrémní výkony a příliš přepínat své schopnosti. Ketóza je už sama o sobě pro tělo zátěž. Přesto mírný pohyb a rekreační sport mohou hubnutí pomoci; zejména pak v posledních částích hubnutí. Zpočátku se může stát, že na cvičení nebudete mít kvůli zvýšené únavě ani pomyšlení.

Bude keto dieta vhodná pro mě?

Keto dieta je účinná, avšak každý z nás na ni může reagovat jinak. Pokud jsou váš zdravotní stav či dlouhodobá reakce těla na ketózu neslučitelné s dodržováním tohoto hubnoucího programu, nemá smysl to lámat přes koleno a zbytečně zatěžovat organizmus. Zároveň zdravý člověk se jí nemusí obávat.

Pokud vám jiné metody hubnutí nepomohly, rozhodně stojí za to dát proteinové dietě šanci. Důležité je vědět, do čeho jdete a znát všechny výhody a nevýhody, které ketogenní dieta přináší. Mezi hlavní a již zmíněné patří:

Výhody proteinové diety

 • Rychlé a efektivní
 • Spalujete jen tuky, nikoliv svaly
 • Bez nutnosti cvičení a omezování se v jídle
 • Rychlé a jednoduché speciální keto potraviny
 • Mnoho lidí se cítí při ketóze dobře

Nevýhody proteinové diety

 • Častá počáteční keto chřipka
 • Velká zátěž pro tělo
 • Odér čpavku a nepříjemná pachuť v ústech
 • Nevhodná, pokud trpíte zdravotními komplikacemi
 • Pro vyhnutí se jojo efektu nutné správné zakončení