Automobily jsou v dnešní době nepostradatelnou součástí našeho života, a to i přesto, že jejich pořízení není zrovna levnou záležitostí. V každém případě je investice v rámci nákladů na nové (nebo ojeté) auto pouze jedním z nákladů spojených s provozem vozidla. Další podstatnou položkou spojenou s vlastnictvím jakéhokoli automobilu je zákonná ochrana automobilu, tzv. povinné ručení.

Náklady na povinné ručení jsou od doby uvolnění trhu podřízeny cenové strategii určité pojišťovací instituce a vyjímkou není ani Kooperativa povinné ručení. Každý plán pojišťoven přitom nenabízel jen různou výši pojistného a porovnávání rozsahu služeb, ale také má vlastní cenotvorbu. Proto se parametry, které ovlivňují náklady na povinné ručení, budou u jednotlivých pojišťoven rozlišovat. Mimochodem, je možné objevit klíčové proměnné, které budou mít vliv na konkrétní částku povinných ručení. Jedná se o parametry shodné s druhem vozidla a shodné s osobou pojistníka.

Historie společnosti Kooperativa

Kooperativa je nejdůvěryhodnější pojišťovnou, která je na českém trhu. Za sebou má 30letou historii, během které postupně vyrostlo na bezmála 5000 kolegů. Někteří jsou s nimi již několik let a jiní stále přichází. Všichni ale mají jedno společné. Jsou oporou a průvodcem pro každého, kdo nechce být sám v přelomové životní situaci.

Kooperativa je široce rozšířená pojišťovací společnost, která nabízí celou řadu služeb a všechny standardní druhy pojištění pro lidi, malé firmy i rozsáhlé podniky. Je to česká společnost se stabilním zázemím skupiny Vienna Insurance Group. Kvalita poskytovaného servisu je pro nás stejně důležitá jako porozumění každodenní životní úrovně. Zakládají si na rychlém a individuálním přístupu nejen k nárokům na pojistky, ale navíc i ke smluvním transakcím nebo běžnému kontaktu.

Kooperativa je součástí Vienna Insurance Group (VIG). Jedná se o předního profesionála v oblasti ochrany v Rakousku a ve střední a východní Evropě. Kolem 50 společností v 25 zemích tvoří sdružení s dlouhou tradicí, silnými značkami a úžasnou blízkostí ke klientům. Na burze kotovaná Vienna Insurance Group je nejlépe hodnocenou společností v nejvyšším rattingem v rámci hlavního indexu Vídeňské burzy ATX – její akcie jsou navíc evidovány na pražské burze.

Kooperativa pojištění

Žádný majitel vozidla se nemůže vyhnout uzavření povinného ručení. Kromě toho, pokud jste aktivní řidič, je jisté, že budete platit povinné ručení po velkou část svého života. Proto se vyplatí pečlivě vybírat, abyste mohli využívat kvalitní služby a možná skutečně ušetřili i nějakou tu korunu.

V rámci srovnání jsme se zaměřili konkrétně na limity pojistek, které jsou pro povinné ručení zásadní. Samozřejmě jsme kromě toho věnovali velkou pozornost doplňkovým službám a asistenčním službám. Z našeho zjištění vyplývá, že většina pojišťoven nabízí srovnatelnou nabídku služeb a potřebuje své klienty přilákat na širokou nabídku výhod a vedlejších služeb. Ať tak či onak, existují i určité případy, které si zakládají na jednoduchosti a snaží se zbytečně nekomplikovat uzavření povinného ručení.

Kooperativa a její výhody

 • Připojištění výmolu
 • Můžete si připojistit i starší vozy
 • V ceně jsou základní asistenční služby
 • V ceně pojištění je rovněž úraz řidiče v ceně
 • Možnost připojištění za výhodné ceny
 • Možnost pojistit se na vjetí do výmolu
 • Můžete si pojistit i nákladní vozy
 • Rychlé a pohodlné online sjednání
 • Výběr tarifů dle výše maximálního limitu pojištění
 • Vyřeší i nezaviněnou nehodu

Kooperativa a její nevýhody

 • Nekvalitní uživatelská podpora
 • Nelze připojistit odcizení
 • Nelze si připojistit celou posádku proti úrazu
 • V základní ceně nejsou žádná zajímavá připojištění, ale možná proto je cena povinného ručení výrazné nižší
 • V rámci online sjednávání je vám nabídnuta nabídka pouze se třemi variantami.

Kooperativa povinné ručení

Povinné ručení je ručení pro motorová vozidla, takže se vztahuje nejen na osobní automobily do 3,5 tuny, ale také na motocykly s jakýmkoli objemem motoru (cm3), nákladní automobily a další, například přívěsy, karavany, traktory, traktorové přívěsy, pracovní stroje a podobně. Tato všechna vozidla se u Kooperativy mohou pojistit.

Jaké parametry vozidla ovlivňují ceny povinného ručení

Pro výpočet je klíčovým parametrem druh vozidla. Náklady na povinné ručení se zcela liší v závislosti na tom, zda si jej sjednáváte pro osobní automobil, dodávku a nebo jiný dopravní prostředek. U vozidla používaného pro osobní účely získáte levnější ochranu, zatímco firemní vozidla jsou dražší, stejně jako vozidla pro taxislužbu apod.

 • Druh vozidla
 • Důvod použití (individuální použití/služba)
 • Objem válců /výkon
 • Druh paliva
 • Konkrétní model a atd.
 • Věk
 • Trvalé bydliště

Navíc platí také nepsané pravidlo, že čím je auto výkonnější, tím dražší je jeho pojištění. Data naznačují, že taková auta havarují pravidelněji, a proto jsou náklady na pojištění vyšší. Kromě toho jsou vozidla s naftovým motorem častěji nákladnější než vozidla s benzínovým motorem. Náklady na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla závisí také na objemu motoru.

Varianty povinného ručení

Pojišťovací společnost Kooperativa nabízí až 5 variant povinných ručení. Varianty nemají složité názvy, ale jsou v podstatě pojmenovány shodně s omezením výhod ochrany. V případě Kooperativy jsou limity plnění 35/35 milionů, 70/70 milionů, 100/100 milionů, 150/150 milionů a 200/200 milionů.

Nejspíš jste se již dovtípili, že první částka, pro případ 35 milionů, je krytí za škodu na majetku a druhá částka za lomítkem je limit za značnou škodu na zdraví poškozeného. Jednotlivci se pravidelně mylně domnívají, že několikanásobná kompenzace přijde ze samotného povinného ručení, i jim jako viníkům nehody. Takto to ovšem vůbec nefunguje. Pro takové případy je nezbytné zvolit alternativu povinného ručení, která zahrnuje doplňkové zabezpečení, jako je pojištění řidiče před nehodou.

Asistenční služby

V případě, že se vaše auto porouchá nebo je po nehodě nepojízdné, budete moci využít jejich pomoci. Základní asistenční program je samozřejmě součástí každého povinného ručení k ochraně před riziky nebo nehodami. Nadstandardní asistenční programy IDE8L, MAX nebo MAX+ si lze sjednat za příplatek.