Také vás doma trápí octomilky? Malé létavé mušky, které jsou pak zejména v letních měsících všude? Pojďme si společně v následujícím článku zodpovědět otázku, co jsou zač, a hlavně jak se zbavit octomilek!
Co jsou to octomilky
Octomilka obecná je druh hmyzu, který můžete také znát pod názvem banánová, vinná či octová muška. Jejich latinský název je však velmi poetický, zní Drosophila, což v překladu znamená „milující rosu.“ Jedná se o drobný hmyz velikosti pár milimetrů, který se nejčastěji vyskytuje na přezrálém ovoci. Typické zbarvení je od světle žluté, přes načervenale hnědou až po černou.
Mnohé druhy octomilek mají také specifický vzor na křídlech a červené oči. Zajímavý je také rozdíl mezi samcem a samicí. Samci jsou výrazně menší a na svrchní straně zadečku mají černou skvrnku. Přirozeně se vyskytují po celém světě, zejména v tropických oblastech, kde je přitahuje přezrálé ovoce, kterým se živí.
Dospělá octomilka žije v průměru 2-9 týdnů, tomu předchází ještě stádium larvy, vajíčka a kukly. Larvy jsou poměrně velké, dosahují velikosti 8 mm. Když se po třech týdnech zakuklí, tak se z nich po dalších deseti dnech vylíhnou noví jedinci. Jedna muška dokáže v dospělosti naklást až 400 vajíček! Při teplotě kolem 24 stupňů se navíc celý proces vylíhnutí výrazně urychlí. Už malé larvy se živí ovocem a mikroorganismy, které rozkládající se potraviny produkují. Octomilky, ani jejich larvy a vajíčka, nepředstavují žádné bezpečnostní riziko, nekoušou, ani nesají krev, ale kdo by je chtěl mít doma.
Nám připadá tento malý hmyz velmi otravný, ve skutečnosti je ale poměrně důležitý. Larvy a malé mušky slouží jako potrava pro žáby, ryby a malé ještěry. Octomilky se také velmi často chovají v laboratořích jako pokusná zvířata, jelikož jsou velmi nenáročné. Vědci na nich zkoumají mutace, geny a základy dědičnosti. V roce 1933 byla dokonce Thomasi Huntovi Morganovi udělena za výzkum octomilek Nobelova cena za fyziologii a lékařství.
Kde vznikají a proč
Také si říkáte, proč jsou octomilky zrovna u vás doma? Kde se tady vzaly? Najednou vám kolem mísy s ovocem a zeleninou nebo u zapomenuté sklenky s vínem létají malé černé mušky? Jejich nejčastějším výskytem je totiž mísa přezrálého ovoce, ovocné šťávy, ale také marmelády, takže raději pravidelně kontrolujte své zásoby jídla.
Domů se k vám mohly dostat oknem jako jiný hmyz nebo jste si je klidně mohli přinést v tašce z obchodu se zralým ovocem. Kromě toho, že často lítají kolem jídla, se také objevují u květináčů s pokojovými rostlinami. Proto květiny nepřelévejte, mokrá půda je pro ně také velmi lákavá.
Několik tipů, jak se zbavit octomilek
Boj s octomilkami musíte zahájit okamžitě, jelikož se velmi rychle množí, a pak je opravdu obtížné se jich zbavit. Velmi často se k nám domů mohou octomilky dostat okny, proto je nejjednodušším řešením dát do oken síťky. Pokud už je ale v domě máme, dodržujte hygienu a důsledný úklid kuchyně.
Zavírejte odpadkový koš a misky s ovocem a zeleninou ukládejte buď do lednice nebo pod skleněný poklop, aby se k nim octomilky vůbec nedostaly. Dřez a kuchyňskou linku vždy opláchněte saponátem, aby nikde nezůstala šťáva a nezačaly zde kvasit cukry.
Důležité také je zjistit, kde se nacházejí jejich vajíčka a rychle se jich zbavit. Velmi často octomilky kladou vajíčka na ovoce nebo do odpadkového koše. Dávejte si také pozor na vylité tekutiny v koši, často tam mají octomilky právě své hnízdo. Zkuste také prohledat i další vlhké prostory nebo místa, kde máte zbytky potravin. Takovým místem může být i vlhká houbička na nádobí či hadřík.
Domácí past na octomillky
Pokud ani předchozí tipy nezabírají, zkuste octomilky jednoduše chytit do pasti. Dopřejte octomilkám to, co milují a tím jsou ovocné šťávy. Seřízněte si PET lahev, naplňte ji vodou a přidejte do ní trochu rozmačkaného zralého ovoce. Lahev zadělejte potravinovou folií a udělejte do ní malé dírky. Octomilky lahodné ovocné vůni neodolají, vlezou dovnitř, ale ven se již nedostanou.
Pokud vám nezaberou na ovoce, můžete tam zkusit nalít víno nebo ocet. Často se octomilky usídlí i v lednici, tu zkuste vydesinfikovat octovým roztokem. Drsnějším způsobem, jak se jich zbavit, je octomilky vysát vysavačem. Misku s ovocem stačí nechat na lince, čekat až přiletí a poté je vysát. Případně je nalákat do krabičky s ovocem, poté ji zaklapnout víkem a pořádně zatřást.
Využijte pomocníky pro likvidaci hmyzu
Na dnešním trhu jsou však k dostání i různé profesionální lapače octomilek nebo speciální elektrické lapače hmyzu. Pasti a lapače jsou vybavené speciálním roztokem, který octomilky přiláká, ale už se z nich nedostanou ven. Jedná se o bezpečný způsob, jak se octomilek zbavit, jelikož naprostá většina lapačů obsahuje roztok, který není toxický, můžeme ho tedy mít i v blízkosti potravin. K dostání jsou i různé spreje, ty však nejsou moc doporučované, jelikož vždy zasáhnou jen pár octomilek, nezlikvidují však jejich larvy.
Nedejte octomilkám šanci
Nejlepší je boji s octomilkami preventivně předcházet. Pravidelně uklízejte kuchyňskou linku a skladovací prostory. Ovoce ideálně ihned zpracujte a slupky či zbylé kousky odneste rovnou do popelnice. Podle babských rad nemají octomilky rády aroma koření, proto můžete vyzkoušet nasypat na talířek pár kousků hřebíčku, dobře prý funguje i česnek. Zajímavou prevencí je pořízení si masožravé rostliny, malé biologické zbraně! Pokud máte doma invazi octomilek, tak vás jedna rostlina sice nespasí, ale masožravka tučnice je skvělým pomocníkem při odchytávání tohoto hmyzu. A navíc vypadá skvěle.
Zdroje k článku: