Čínský internetový obchod AliExpress si nemalou popularitu získal i v tuzemsku, a to zejména díky své cenové politice. Nízké ceny a u řady výrobků absence poštovného. Nakupujícím přesto mohou utrácení zkomplikovat dva poplatky. Jak je to s clem a DPH?
DPH na AliExpressu
DPH je nutné platit vždy, když hodnota zásilky v souhrnu převýší 22 EUR. Do této částky se zároveň, pozor, počítá i poštovné. Pokud tak u vámi vybraného zboží je stanoveno, nezapomeňte jej započítat rovněž.
Tato povinnost je shodná pro všechny země napříč Evropskou unií. V jednotlivých zemích se ale liší výše DPH. V ČR je to konkrétně 21 %.
A pozor, toto zvýhodnění od roku 2021 skončilo. Konkrétně v lednu začala platit směrnice, kterou schválila Rada Evropské unie a zrušila tak osvobození od daně pro drobné zásilky. Změna se dotkla všech zemí včetně ČR, která tak bude musela tyto novinky do své legislativy promítnout.
Na opatření EU se čínské e-shopy (a AliExpress není výjimkou), snaží reagovat budováním vlastních skladů přímo v zemích EU. Konkrétně AliExpress vybudoval sklad v Jenči u Prahy. I tady ale hrozí postupné zpřísňování podmínek.
Vynalézaví kupující aneb dárky a cena nižší, než vypadá
Přirozené tak je, že se řada kupujících snaží svou povinnost obejít. Proto nechává na balíčky psát cenu, která skutečné hodnotě neodpovídá. Případně je ještě jistou cestou tvrzení, že se jedná o dárek, přičemž ty jsou do hodnoty 45 EUR osvobozeny od DPH.
O fiktivním snižování zásilek už se ale samozřejmě v současnosti ví. Pokud se o něco podobného pokusíte a budete odhaleni, ve správním řízení vám hrozí postih v podobě pokuty.
Možností veskrze korektní, za kterou vás nikdo postihnout nemůže, je objednávání si více balíčků postupně tak, abyste se s každým z nich vešli do požadovaného cenového limitu.
AliExpress a clo
Povinnost platit clo se vás dotkne až v okamžiku, kdy hodnota vaší zásilky přesáhne 150 EUR. Výše cla se stanovuje dle konkrétního typu zboží. Detaily si můžete zjistit online prostřednictvím celního sazebníku. Například na mobilní telefony se v současné době clo nevztahuje.
Až budete počítat, zda vaše zásilka bude stát více než 150 EUR, pozor si dejte na kurz. Celníci totiž budou hodnotu zboží přepočítávat kurzem, který je platný v první pracovní den měsíce října předcházejícího roku. Nikoli tedy kurzem aktuálním. Tento údaj si můžete rovněž dohledat na webových stránkách celní správy.
Jak platit
Clo i DPH platíte vy jako kupující, proto jej musíte zaplatit přímo kurýrní službě či poště podle toho, kdo vám zásilku doručí, pokud je k tomu oprávníte. Česká pošta vyžaduje doložení plné moci (stačí ji udělit pouze jednou, ne u každého balíčku) a potvrzení, že se jedná o zboží, které je jen pro vaši soukromou potřebu.
Přidat budete muset také doklad o platbě a informace o druhu zboží a jeho ceně. Dokumenty stačí zaslat elektronicky. DHL vyžaduje navíc EORI číslo přidělované celní správou. To se dá získat také online.
Zaplatit musíte i poplatek za to, že pošta nebo jiná společnost váš požadavek zpracovala a zastoupila vás. Výše poplatku se různí, u pošty to bývá cca 5 EUR. Zároveň také musíte počítat s tím, že oba poplatky nebudou nikde uvedeny na straně prodávajícího, protože se jedná o vaši povinnost.
Proclít zboží si můžete i sami. Česká pošta, přes kterou putuje většina zásilek, vás na tuto nutnost upozorní v dopise, který vám zašle. Pak se musíte osobně dostavit na pražskou vyměňovací poštu (Praha 5), kde se neproclené balíky skladují, což může být pro obyvatele metropole schůdná alternativa.
Nezapomeňte si opět vzít doklad o platbě a o ceně a druhu zboží. Následně zaplatíte clo v příslušně vyměřené výši hotově přímo na místě. A čeká vás i zaplacení poplatku cca 100 Kč za uložení.