AliExpress je populárním čínským obchodem, který je oblíbený zejména pro širokou nabídku zboží a velmi nízké ceny. Jak na něm snadno nakupovat?

Jak se vyznat v nabídce zboží

Zboží je na AliExpressu roztříděné do jednotlivých kategorií, které obsahují v součtu miliony položek.

Rozhraní e-shopu je standardně v angličtině, češtinu zajišťuje Google Překladač. Strojový překlad není příliš dokonalý a oficiální česká mutace obchodu zatím dostupná není. Máte-li tak znalost angličtiny, rozhodně se vám bude v systému orientovat snáze.

Počítat musíte i s tím, že musíte v angličtině zadávat i klíčová slova pro nalezení kýženého zboží. Jazyková bariéra tak může být pro některé uživatele překážkou při nakupování.

Cenová politika AliExpressu je dána především tím, že funguje jako jakési online tržiště, které propojuje přímo nakupující s prodávajícími. Nefunguje tady tak žádný prostředník.

Registrace

Registrační tlačítko se ukrývá pod nápisem Join v pravém horním rohu obrazovky. Poté budete mít před sebou registrační formulář, kde je potřeba vyplnit požadované údaje.

Potřebovat budete jméno, příjmení, e-mailovou adresu a heslo. Kvůli ověření těchto informací vám pro dokončení registrace během krátké chvíle dorazí ověřovací e-mail. Zadávejte proto hlavně svůj e-mail pečlivě. Pak už stačí pouze v příchozí zprávě kliknout na volbu CONFIRM MY EMAIL ADRESS.

Doručovací adresa

Doručovací adresa je pro pozdější objednávky samozřejmě nejdůležitější. Jestliže ji vyplníte do svého profilu, nebudete ji muset s každým nákupem znovu zadávat, což je nesporně praktičtější. Můžete si zároveň i uvést více adres.

Příslušnou kolonku najdete po přihlášení se do svého účtu v kolonce My Aliexpress pod záložkou My Shipping Address. Poté stačí kliknout na Add, vyplnit správné údaje a uložit.

Platební metody

AliExpress umožňuje jednak platbu klasicky kartou a jednak bankovním převodem. Obecně se doporučuje platit spíše právě kartou, už proto, že platba převodem je možná od limitu 20 dolarů.

Navíc je zatížena vyššími poplatky a v rámci Evropy trvá i několik dní. AliExpress nepodporuje platební systém PayPal. Dalšími alternativami jsou platební brána WebMoney a WESTERN UNION. V tuzemských podmínkách je však většina lidí nevyužívá a nejběžnější zůstává právě platba kartou.

Doprava a doručení zboží

Nevýhodou jsou také delší dodací lhůty ke zboží, což je dané tím, že se jedná o zboží z Číny. Předpokládanou dobu doručení máte vždy napsanou u konkrétního produktu. Lze říci, že obecně se pohybuje mezi 30 nebo 60 dny.

Cena za dopravu je u zboží rovněž uvedena, řada položek má u sebe uvedeno Free shipping, což znamená, že ve výsledku zaplatíte cenu pouze za samotný produkt a poštovné platit nemusíte. Žádné jiné skryté poplatky zde nejsou. Samostatnou kapitolou je pak clo a DPH.